Basından Basından


 

İki mühendis kardeş, geliştirdikleri yazılımla dev fabrikaları cep'e sığdırmayı başardı. Toyota, Nestle, Schneider Electric ve Honda gibi şirketlerin kullandığı yeni sistemle, dünyanın her yerinden fabrikadaki tüm süreçleri takip etmek mümkün.

İkitelli'de faaliyet gösteren ASR Otomasyon, imza attığı buluşla dev firmaların çözüm ortağı olmayı başardı. İnsanla makine arasında işbirliği sağlayan sistemler üzerine çalışan firma, Toyata'dan Ülker'e, Nestle'den Honda'ya kadar birçok dünya devinin kullandığı yeni bir yazılım geliştirdi. Söz konusu yazılım, fabrikadaki tüm üretim süreçlerini, ürünlerin depolanması ve tüketim noktalarına gidiş güzergâhları gibi onlarca veriyi anlık güncellemelerle takip imkânı sağlıyor. Firmanın uyguladığı sistemler yurtdışına da ihraç ediliyor.

İKİ KARDEŞİN BAŞARISI
ASR Otomasyon'un kuruluş hikâyesi 6 yıl öncesine dayanıyor. İki mühendis kardeş ve dayıları tarafından hayata geçirilen şirket, kısa sürede önemli başarılara imza atmaya başardı. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu Aytaç Şen ve Çanakkele Üniversitesi Elektrik Bölümü mezunu olan Ahmet Şen elde ettikleri gelirin önemli bir kısmını Ar-Ge harcamalarına ayırıyor. Çalışan sayısını da hızla artıran firma, bu sayede rakiplerinden bir adım öne geçti. İki mühendis kardeş, otomosyon sistemleri alanında çok sayıda yenilikçi uygulama geliştirdi. Birçok dünya markası ile çalıştıklarını ifade eden Şen kardeşler, geldikleri noktayı ise şu sözlerle özetledi: "Bugün Erensan, Honda, Tofaş, Nestle, Ülker ve Toyota gibi önemli firmalara hizmet veriyoruz."

HEDEF DÜNYAYA AÇILMAK
Yurtiçinde birçok dev markayla çalışan Şen kardeşlerin hedefi dünyaya açılmak. İki kardeş, teknoloji kullanımının giderek artmasıyla Türkiye'deki sanayi kuruluşlarının küresel rekabette avantajlı hale geldiğini düşünüyor. Girişimci kardeşler bu doğrultuda yurtdışı planları ile ilgili şunları söyledi: "Yurtdışına yaptığımız satışları artırmak istiyoruz. Dünyanın birçok ülkesine ihracat yapma hedefiyle çalışıyoruz. Bunun için de yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz."

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/04/02/fabrikayi-cepe-sigdirdi